Konkurs Prawnik Pro Bono

Kamila Ferenc z Warszawy Laureatką konkursu Prawnik Pro Bono 2020

Kamila Ferenc z Warszawy Laureatką konkursu Prawnik Pro Bono 2020.Zwyciężczynią 18.edycji konkursu Prawnik Pro Bono została aplikantka adwokacka Kamila Ferenc. Prawniczka współtworzy m.in. Fundację Przeciw Kulturze Gwałtu, w której bezpłatnie udziela pomocy prawnej pokrzywdzonym przemocą seksualną. To również pełnomocniczka Komitetu Legalna Aborcja bez Kompromisów, który zbierać będzie podpisy pod projektem ustawy zakładającej m.in. prawo do przerwania ciąży do końca 12. tygodnia. Ferenc w 2018 roku wraz z innymi prawnikami opracowała projekt biznesowy „kancelaria społecznie zaangażowana".

Inicjatywa miała na celu obsługę klientów komercyjnych, a dochody z niej posłużyły pokrywaniu kosztów prowadzenia pro bono spraw ważnych z punktu widzenia ochrony praw człowieka i interesu społecznego.

I wyróżnienie otrzymała dr Anna Banaszewska – radca prawny z Łodzi, specjalistka z zakresu prawa medycznego. Mecenas jest członkinią Rady Fundacji Urszuli Jaworskiej, którą wspiera prawnie od 5 lat. Współpracuje też z Rzecznikiem Praw Pacjenta. Prowadzi bezpłatne szkolenia na rzecz osób udzielających świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu praw pacjenta -w tym praw pacjenta w czasie Covid-19. Tych których nie stać na usługi profesjonalnego pełnomocnika wspomaga w zakresie prowadzenia spraw m.in. o dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej, prawa dostępu do leku, czy praw uczestników badan klinicznych. Banaszewska to nie tylko zawodowa prawniczka, ale i farmaceutka oraz magister ekonomii.

II wyróżnienie otrzymało - wyjątkowo - dwóch prawników. Mecenas Olga Ziegler - prawniczka zaangażowana jest w prawną pomoc pro bono udzielaną organizacjom LGBTQ+, a także członkini zespołu Tęczowych Adwokatów oraz adwokat Tomasz Wiliński. Mecenas Wiliński jest zaangażowany w wiele inicjatyw pro bono. To pomysłodawca i koordynator projektu edukacyjnego skierowanego dla dzieci w wieku przedszkolnym „Dzieciaki, adwokat, kto to taki?", bierze też udział -wespół m.in. fundacją Greenpeace - z pracach zespołu zaangażowanego w walkę ze smogiem w stolicy. W ostanim roku dał się poznać szerokiej opinii publicznej jako prawnik walczący o prawa człowieka w związku z protestami na Białorusi, a także jako obrońca zatrzymanych w sierpniu 2020 roku podczas protestów osób LGBT+ na Krakowskim Przedmieściu oraz na protestach Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Kamila Ferenc z Warszawy Laureatką konkursu Prawnik Pro Bono 2020.

 

 

Patronat medialny:

Poradnictwo Prawne i Obywatelskie

Wyszukaj