W związku z zakończeniem pierwszego etapu prac Grupy Roboczej, zajmującej się opracowaniem modelu systemu poradnictwa prawnego i obywatelskiego w Polsce oraz rozpoczęciem etapu konsultacji wypracowanych rozwiązań z różnym środowiskami społecznymi, Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych organizuje dwa spotkania konsultacyjne z przedstawicielami akademickiego środowiska prawniczego oraz osobami zaangażowanymi w rozwój klinicznego nauczania prawa w Polsce i na świecie.
Celem konsultacji jest przede wszystkim przedstawienie wypracowanych przez Grupę Roboczą rozwiązań, składających się na różne warianty modelu systemu bezpłatnego poradnictwa prawnego i obywatelskiego, który mógłby zostać wprowadzony w Polsce; a także zebranie opinii na temat prezentowanych rozwiązań. Ponadto podczas spotkań FUPP będzie upowszechniać wstępne wyniki prac grupy, dotyczące możliwych rozwiązań w dziedzinie dostępu do nieodpłatnego poradnictwa prawnego i obywatelskiego.
Elementy, które składają się na wypracowany model i zostaną przedstawione, a następnie poddane dyskusji to:
Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych będzie szukać odpowiedzi na pytania m.in. o:
Pierwsze konsultacje organizowane są w ramach XIX Ogólnopolskiej Konferencji Uniwersyteckich Poradni Prawnych pt: „Praktyka funkcjonowania uniwersyteckich poradni prawnych - najczęściej pojawiające się problemy i propozycje ich rozwiązania.
Dyskusja nad modelem poradnictwa prawnego i obywatelskiego w Polsce”. Konferencja odbędzie się w dniach 12-14 kwietnia 2013 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest ona organizowana przez Uniwersytecką Studencką Poradnię Prawną we Wrocławiu oraz Fundację Uniwersyteckich Poradni Prawnych, dzięki wsparciu finansowemu Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych ze środków współfinansowanych przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Tutaj można znaleźć szczegółowy Program Konferencji
Drugie konsultacje organizowane są w dniu 22 kwietnia 2013 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Spotkanie organizowane jest przez Klinikę Prawa - Studencki Ośrodek Pomocy Prawnej WPiA UW oraz Fundację Uniwersyteckich Poradni Prawnych, dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych ze środków współfinansowanych przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Tutaj można znaleźć szczegółowy Program Spotkania
Udział w spotkaniach jest bezpłatny i skierowany do określonej grupy odbiorców. Organizatorzy zapewniają wyżywienie, a w przypadku udziału w konsultacjach we Wrocławiu oraz Krakowie także zakwaterowanie. Nie pokrywamy kosztów dojazdu.
Obecnie PPiO opiera się przede wszystkim na organizacjach pozarządowych (wśród których ważną rolę odgrywają Biura Porad Obywatelskich), Studenckich Poradniach Prawnych i instytucjach pomocy społecznej. Sieć punktów dostępu do PPiO, głównie dzięki instytucjom pomocy społecznej, jest dość gęsta, ale nierównomierna. Ponadto porady świadczone przez ośrodki pomocy społecznej czy powiatowe centra pomocy rodzinie skierowane są w praktyce przede wszystkim do osób korzystających z pomocy społecznej, a nie do wszystkich obywateli. Zdecydowaną mniejszość stanowią usługodawcy, którzy w sposób kompleksowy i profesjonalny zajmują się PPiO. Zaliczyć do nich można jedynie kilkadziesiąt podmiotów w skali kraju, a są nimi SPP, BPO oraz kilkanaście innych organizacji pozarządowych czy instytucji publicznych. To między innymi powoduje, że większość usługodawców nie stosuje standardów świadczenia usług, nie przykłada również specjalnej uwagi do oceny jakości ich świadczenia.