W tej kategorii nie ma artykułów. Jeśli na tej stronie wyświetlane są podkategorie, mogą zawierać artykuły.
Program Uniwersyteckich Poradni Prawnych (inaczej: kliniki prawa, ang.: legal clinics) polega na powoływaniu przy Wydziałach Prawa i Administracji poradni prawnych, w których studenci prawa, pod nadzorem i opieką merytoryczną pracowników naukowych i praktyków, udzielają nieodpłatnych porad prawnych osobom ubogim.
Jednym z podstawowych celów tego programu jest niesienie pomocy prawnej ludziom ubogim. W ten sposób zarówno spełnia się niezmiernie ważną misję społeczną, jak i kształtuje wśród studentów prawa świadomość traktowania zawodu prawniczego w kategoriach służby publicznej. Studenci mają możliwość poznania problemów społecznych, dzięki czemu wśród przyszłych prawników wzrasta stopień wrażliwości na kwestie naruszania praw człowieka.
Drugim ważnym celem jest udoskonalenie procesu kształcenia studentów prawa, poprzez kontakt z praktyką stosowania prawa w relacjach z klientami i ich rzeczywistymi problemami, nie zaś tylko z teorią. Jest to doskonałe połączenie kształcenia dydaktycznego ze zdobywaniem umiejętności praktycznych.
Program ten adresowany jest zatem z jednej strony do studentów prawa i kadry dydaktycznej, z drugiej zaś strony jego głównymi odbiorcami są najsłabsze grupy społeczne takie jak: bezrobotni, bezdomni, emeryci, renciści, niepełnosprawni, ofiary przestępstw, kobiety w trudnej sytuacji życiowej, cudzoziemcy i uchodźcy.
Dzięki temu programowi wzrasta zarówno zaangażowanie jednostek jak i całej społeczności prawno-akademickiej w pracę na rzecz szczególnie zagrożonych pozostawaniem na marginesie życia społecznego. Pozwala on też zaspokoić elementarne, najważniejsze potrzeby społeczne związane z dostępem do bezpłatnej pomocy prawnej
W roku akademickim 2006/2007 ruszyła inicjatywa podjęta przez Fundację Uniwersyteckich Poradni Prawnych związana z kontynuacją wydawania czasopisma "Klinika", wydawanego wcześniej przez Uniwersytecką Poradnię Prawną Uniwersytetu Jagiellońskiego.
"Klinika" stanowi forum wymiany doświadczeń związanych z nauczaniem klinicznym, życiem poradni prawnych w Polsce oraz z nowymi nurtami kształcenia prawniczego. Mamy nadzieję, że "Klinika" w swej nowej formule pozwoli wymienić zgromadzone przez Państwa doświadczenia stanowiące cenne źródło rozwoju dla nowo powstających oraz działających już Poradni, jak również pomoże wszystkim Poradniom w rozwiązaniu nurtujących ich pytań i problemów związanych z rozwojem nauczania klinicznego. "Klinika" jest wydawana cyklicznie, co pół roku (maj/czerwiec i październik/listopad) w nakładzie 200 szt., który udostępniany jest wszystkim Poradniom nieodpłatnie oraz rozsyłany do prenumeratorów czasopisma Edukacja Prawnicza. Począwszy od 2006 r. Klinika dostępna jest również w wersji elektronicznej. Wersję elektroniczną znajdą Państwo poniżej, przy opisie poszczególnych numerów.
Wraz z wiosennym numerem (2(6)/2007) postanowiliśmy lekko sprofilować pismo. Naszym celem jest przygotowywanie czasopisma w taki sposób, by mogło ono stanowić cenne uzupełnienie warsztatu pracy nauczyciela akademickiego i koordynatora poradni, pomagać w dzieleniu się dorobkiem poradni, w końcu - być platformą wymiany poglądów w środowisku klinicystów na najbardziej istotne dla nich tematy. Z tego powodu, postanowiliśmy uporządkować treść czasopisma odpowiednio w następujące działy tematyczne:
I.Warsztat pracy nauczyciela klinicznego.
Do tej grupy zaliczyliśmy teksty z zakresu metodyki nauczania oraz wszelkich aspektów prowadzenia poradni.
II.Dorobek poradni.
W tym dziale chcemy przedstawić artykuły i reportaże o ciekawych pomysłach i projektach realizowanych przez kliniki.
III.Debata środowiskowa.
W tej grupie artykułów, chcielibyśmy podjąć dyskusję na temat bieżących problemów z zakresu nauczania klinicznego oraz ram prawnych warunkujących funkcjonowanie studenckich poradni prawnych.
Mamy nadzieję, że dzięki temu Klinika będzie spełniać oczekiwania różnych grup odbiorców - od koordynatorów i nauczycieli klinicznych, przez studentów zaangażowanych lub zainteresowanych ruchem klinicznym, po osoby oddane idei pracy prawnika pro bono lub zaangażowane na rzecz rozwoju form dydaktycznych w nauczaniu prawa.
Autorami tekstów mogą być zarówno opiekunowie poradni jak, jej studenci oraz osoby mające doświadczenie w pracy w poradniach, którym to chcą się z nami podzielić. Pracą związaną z recenzowaniem nadesłanych tekstów zgodziła się zająć Rada FUPP, dzięki czemu autorzy mają możliwości uzyskania cennych uwag od osób posiadających bardzo dobry warsztat naukowy a jednocześnie znakomicie znających problematykę poradnianą.
Kolegium Redakcyjne w latach 2014-2021:
dr Marta Janina Skrodzka – Redaktor Naczelna - Uniwersytet w Białymstoku, PWSIP w Łomży
dr Wojciech Górowski – Uniwersytet Jagielloński
dr hab. Joanna Kuźmicka-Sulikowska prof. UWr.
dr hab. Celina Nowak – Uniwersytet Warszawski
Kolegium Redakcyjne w 2013 r.:
Rafał Gołąb – Uniwersytet Wrocławski
dr Wojciech Górowski – Uniwersytet Jagielloński
dr Celina Nowak – Uniwersytet Warszawski
dr Marta Janina Skrodzka - Uniwersytet w Białymstoku
Kolegium Redakcyjne w latach 2009-2012:
Rafał Gołąb – Uniwersytet Wrocławski
dr Wojciech Górowski – Uniwersytet Jagielloński
Julia Kluczyńska – Sekretarz Redakcji
dr hab. Michał Królikowski – Uniwersytet Warszawski
dr hab. Barbara Namysłowska-Gabrysiak – Uniwersytet Warszawski
dr Marta Janina Skrodzka – Uniwersytet w Białymstoku
Członkowie Kolegium Redakcyjnego są jednocześnie recenzentami tekstów umieszczanych w czasopiśmie KLINIKA.
Ogólnopolskie czasopismo naukowe KLINIKA znajduje się na liście czasopism uwzględnionych w Komunikacie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 21 lutego 2021 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych pod l.p. 31344 i zostało oznaczone unikatowym identyfikatorem 497021.
Publikacja na łamach czasopisma KLINIKA oznacza przyznanie autorowi publikacji 20 punktów w zakresie dyscypliny nauk prawnych.
Jednocześnie informujemy, że ogólnopolskie czasopismo naukowe KLINIKA znajduje się na liście czasopism indeksowanych w bazie ICI Journal Master List 2019 (Index Copernicus) ze współczynnikiem ICV 2018: 44.51 (więcej informacji na stronie www: https://journals.indexcopernicus.com/search/details?id=14629)
Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych
ul. Szpitalna 5 lok. 5
00-031 Warszawa
tel.: 22 829 91 29 w. 143
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wydawnictwo C.H. Beck Sp. z o.o.
ul. Bonifraterska 17 (budynek North Gate)
00-203 Warszawa
***
Rada Naukowa:
Łukasz Bojarski – Instytut Prawa i Społeczeństwa INPRIS
prof. dr hab. Eugeniusz Bojanowski – Uniwersytet Gdański
Jakub Boratyński – dawniej Fundacja im. Stefana Batorego
dr hab. Jerzy Ciapała – Uniwersytet Szczeciński
prof. dr hab. Maria Dragun-Gertner – Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu
dr hab. Wojciech Dziedziak – Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Katarzyna Guzenda – Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie/Słubicach nad Odrą
Katarzyna Hebda – ELSA Lawyers Society
prof. dr hab. Małgorzata Król – Uniwersytet Łódzki
prof. dr hab. Leszek Kubicki – Akademia Leona Koźmińskiego
prof. dr hab. Piotr Machnikowski – Uniwersytet Wrocławski
prof. ALK dr hab. Magdalena Olczyk – Akademia Leona Koźmińskiego
prof. dr hab. Maksymilian Pazdan – Uniwersytet Śląski
dr hab. Justyn Piskorski – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
prof. dr hab. Andrzej Sakowicz – Uniwersytet w Białymstoku
Marcin Szyguła – Fundacja Academia Iuris
prof. dr hab. Maria Szewczyk – Uniwersytet Jagielloński
prof. dr hab. Eleonora Zieliński – Uniwersytet Warszawski
Przeczytaj także...
Objętość nadsyłanego materiału (tekst, ilustracje, tablie) powinna wynosić oko. 20 000 ze spacjami (ok. 10 stron maszynopisu).
***
Procedura zabezpieczająca przed zjawiskami „ghostwriting” i „guest authorship”.
„Ghostwriting” występuje, gdy ktoś wniósł istotny wkład w powstanie publikacji, bez ujawnienia swojego udziału jako jeden z autorów lub bez wymienienia jego roli
w podziękowaniach zamieszczonych w publikacji.
O „guest authorship” („honorary authorship”) mówi się gdy, gdy udział autora jest znikomy lub w ogóle nie miał miejsca, a pomimo to jest autorem/współautorem publikacji.
Aby przeciwdziałać przypadkom „ghostwriting”, „guest authorship” redakcja czasopisma „Klinika” wprowadziła odpowiednie procedury: