W roku akademickim 2006/2007 ruszyła inicjatywa podjęta przez Fundację Uniwersyteckich Poradni Prawnych związana z kontynuacją wydawania czasopisma "Klinika", wydawanego wcześniej przez Uniwersytecką Poradnię Prawną Uniwersytetu Jagiellońskiego.
"Klinika" stanowi forum wymiany doświadczeń związanych z nauczaniem klinicznym, życiem poradni prawnych w Polsce oraz z nowymi nurtami kształcenia prawniczego. Mamy nadzieję, że "Klinika" w swej nowej formule pozwoli wymienić zgromadzone przez Państwa doświadczenia stanowiące cenne źródło rozwoju dla nowo powstających oraz działających już Poradni, jak również pomoże wszystkim Poradniom w rozwiązaniu nurtujących ich pytań i problemów związanych z rozwojem nauczania klinicznego. "Klinika" jest wydawana cyklicznie, co pół roku (maj/czerwiec i październik/listopad) w nakładzie 200 szt., który udostępniany jest wszystkim Poradniom nieodpłatnie oraz rozsyłany do prenumeratorów czasopisma Edukacja Prawnicza. Począwszy od 2006 r. Klinika dostępna jest również w wersji elektronicznej. Wersję elektroniczną znajdą Państwo poniżej, przy opisie poszczególnych numerów.
Wraz z wiosennym numerem (2(6)/2007) postanowiliśmy lekko sprofilować pismo. Naszym celem jest przygotowywanie czasopisma w taki sposób, by mogło ono stanowić cenne uzupełnienie warsztatu pracy nauczyciela akademickiego i koordynatora poradni, pomagać w dzieleniu się dorobkiem poradni, w końcu - być platformą wymiany poglądów w środowisku klinicystów na najbardziej istotne dla nich tematy. Z tego powodu, postanowiliśmy uporządkować treść czasopisma odpowiednio w następujące działy tematyczne:
I.Warsztat pracy nauczyciela klinicznego.
Do tej grupy zaliczyliśmy teksty z zakresu metodyki nauczania oraz wszelkich aspektów prowadzenia poradni.
II.Dorobek poradni.
W tym dziale chcemy przedstawić artykuły i reportaże o ciekawych pomysłach i projektach realizowanych przez kliniki.
III.Debata środowiskowa.
W tej grupie artykułów, chcielibyśmy podjąć dyskusję na temat bieżących problemów z zakresu nauczania klinicznego oraz ram prawnych warunkujących funkcjonowanie studenckich poradni prawnych.
Mamy nadzieję, że dzięki temu Klinika będzie spełniać oczekiwania różnych grup odbiorców - od koordynatorów i nauczycieli klinicznych, przez studentów zaangażowanych lub zainteresowanych ruchem klinicznym, po osoby oddane idei pracy prawnika pro bono lub zaangażowane na rzecz rozwoju form dydaktycznych w nauczaniu prawa.
Autorami tekstów mogą być zarówno opiekunowie poradni jak, jej studenci oraz osoby mające doświadczenie w pracy w poradniach, którym to chcą się z nami podzielić. Pracą związaną z recenzowaniem nadesłanych tekstów zgodziła się zająć Rada FUPP, dzięki czemu autorzy mają możliwości uzyskania cennych uwag od osób posiadających bardzo dobry warsztat naukowy a jednocześnie znakomicie znających problematykę poradnianą.
Kolegium Redakcyjne w latach 2014-2021:
dr Marta Janina Skrodzka – Redaktor Naczelna - Uniwersytet w Białymstoku, PWSIP w Łomży
dr Wojciech Górowski – Uniwersytet Jagielloński
dr hab. Joanna Kuźmicka-Sulikowska prof. UWr.
dr hab. Celina Nowak – Uniwersytet Warszawski
Kolegium Redakcyjne w 2013 r.:
Rafał Gołąb – Uniwersytet Wrocławski
dr Wojciech Górowski – Uniwersytet Jagielloński
dr Celina Nowak – Uniwersytet Warszawski
dr Marta Janina Skrodzka - Uniwersytet w Białymstoku
Kolegium Redakcyjne w latach 2009-2012:
Rafał Gołąb – Uniwersytet Wrocławski
dr Wojciech Górowski – Uniwersytet Jagielloński
Julia Kluczyńska – Sekretarz Redakcji
dr hab. Michał Królikowski – Uniwersytet Warszawski
dr hab. Barbara Namysłowska-Gabrysiak – Uniwersytet Warszawski
dr Marta Janina Skrodzka – Uniwersytet w Białymstoku
Członkowie Kolegium Redakcyjnego są jednocześnie recenzentami tekstów umieszczanych w czasopiśmie KLINIKA.
Ogólnopolskie czasopismo naukowe KLINIKA znajduje się na liście czasopism uwzględnionych w Komunikacie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 21 lutego 2021 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych pod l.p. 31344 i zostało oznaczone unikatowym identyfikatorem 497021.
Publikacja na łamach czasopisma KLINIKA oznacza przyznanie autorowi publikacji 20 punktów w zakresie dyscypliny nauk prawnych.
Jednocześnie informujemy, że ogólnopolskie czasopismo naukowe KLINIKA znajduje się na liście czasopism indeksowanych w bazie ICI Journal Master List 2019 (Index Copernicus) ze współczynnikiem ICV 2018: 44.51 (więcej informacji na stronie www: https://journals.indexcopernicus.com/search/details?id=14629)
Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych
ul. Szpitalna 5 lok. 5
00-031 Warszawa
tel.: 22 829 91 29 w. 143
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wydawnictwo C.H. Beck Sp. z o.o.
ul. Bonifraterska 17 (budynek North Gate)
00-203 Warszawa
***
Rada Naukowa:
Łukasz Bojarski – Instytut Prawa i Społeczeństwa INPRIS
prof. dr hab. Eugeniusz Bojanowski – Uniwersytet Gdański
Jakub Boratyński – dawniej Fundacja im. Stefana Batorego
dr hab. Jerzy Ciapała – Uniwersytet Szczeciński
prof. dr hab. Maria Dragun-Gertner – Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu
dr hab. Wojciech Dziedziak – Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Katarzyna Guzenda – Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie/Słubicach nad Odrą
Katarzyna Hebda – ELSA Lawyers Society
prof. dr hab. Małgorzata Król – Uniwersytet Łódzki
prof. dr hab. Leszek Kubicki – Akademia Leona Koźmińskiego
prof. dr hab. Piotr Machnikowski – Uniwersytet Wrocławski
prof. ALK dr hab. Magdalena Olczyk – Akademia Leona Koźmińskiego
prof. dr hab. Maksymilian Pazdan – Uniwersytet Śląski
dr hab. Justyn Piskorski – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
prof. dr hab. Andrzej Sakowicz – Uniwersytet w Białymstoku
Marcin Szyguła – Fundacja Academia Iuris
prof. dr hab. Maria Szewczyk – Uniwersytet Jagielloński
prof. dr hab. Eleonora Zieliński – Uniwersytet Warszawski
Przeczytaj także...
Objętość nadsyłanego materiału (tekst, ilustracje, tablie) powinna wynosić oko. 20 000 ze spacjami (ok. 10 stron maszynopisu).
***
Procedura zabezpieczająca przed zjawiskami „ghostwriting” i „guest authorship”.
„Ghostwriting” występuje, gdy ktoś wniósł istotny wkład w powstanie publikacji, bez ujawnienia swojego udziału jako jeden z autorów lub bez wymienienia jego roli
w podziękowaniach zamieszczonych w publikacji.
O „guest authorship” („honorary authorship”) mówi się gdy, gdy udział autora jest znikomy lub w ogóle nie miał miejsca, a pomimo to jest autorem/współautorem publikacji.
Aby przeciwdziałać przypadkom „ghostwriting”, „guest authorship” redakcja czasopisma „Klinika” wprowadziła odpowiednie procedury:
Klinika 35–36 (40–41)/2023
Treść numeru dostępna w nowym oknie po kliknięciu na okładkę (w razie problemów z wyświetleniem zawartości można pobrać plik PDF 17 MB).
|