Przeczytaj więcej...

XXIII Ogólnopolska Konferencja Uniwersyteckich Poradni Prawa

XXIII Ogólnopolska Konferencja Uniwersyteckich Poradni PrawaW dniach od 17 do 19 kwietnia 2015 Studencka Poradnia Prawa w Słubicach organizuje XXIII Ogólnopolską Konferencję Uniwersyteckich Poradni Prawa, poświęconą problematyce mediacji. Celem projektu jest promowanie pozasądowego sposobu rozwiązywania sporów, stworzenie forum dyskusji do wymiany poglądów oraz prezentacji badań i osiągnięć naukowych. Dodatkowo Konferencja stwarza wspaniała okazję do wymiany poglądów i doświadczeń studentów i opiekunów poradni z całej Polski
w zakresie działalności poradni, przeprowadzenia warsztatów oraz doskonalenia tzw. umiejętności miękkich, szczególnie ważnych w komunikacji z klientami naszych poradni. Naszymi prelegentami podczas Konferencji będą specjaliści w zakresie mediacji.

Andrzej Szpor, mediator z Centrum Rozwiązywania Sporów przy Uniwersytecie Warszawskim, który wprowadzi uczestników w ogólne zagadnienia mediacji oraz przedstawi informacje na temat pracy mediatorów ze stronami konfliktu.

Jan Gero Alexander Hannemann, prezes Niemieckiego Związku Studenckich Poradni Prawa, wygłosi prelekcję na temat mediacji i zasad jej funkcjonowania w Niemczech. Sędzia Jarosław Dudzicz z Sądu Rejonowego w Słubicach przedstawi problematykę zastosowania mediacji w postępowaniu karnym, co jest szczególnie ważne ze względu na przeprowadzoną niedawno reformę procesu karnego. Prelegentami będą również dr Marta Skrodzka, opiekun Studenckiej Poradni Prawa w Białymstoku oraz dr Przemysław Kubiak, adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego i trener umiejętności psychologicznych.

Prelekcję na temat komunikacji jako ważnego elementu nauczania klinicznego poprowadzi Marcin Waszak, koordynator licznych projektów i analityk, doktorant na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Daniel Wyszkowski i Piotr Śliwiński, prawnicy związani Fundacją Academia Iuris w Warszawie.

Podczas Konferencji będziemy mieli zaszczyt gościć Panią prof. UAM dr hab. Bożenę Popowską, która jest Opiekunem Naukowym Studenckiej Poradni Prawa w Słubicach i sędzią Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie, oraz Pana Filipa Czernickiego, prezesa Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawa w Warszawie.

Konferencję objęli swoim patronatem honorowym Jego Magnificencja prof. dr hab. Bronisław Marciniak, Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznania, prof. dr Alexander Wöll, Prezydent Uniwersytetu Europejskiego Viadrina, Pani Katarzyna Osos, Wojewoda Lubuski, oraz Pani Elżbieta Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego.

Wsparcia Konferencji udzielili Collegium Polonicum w Słubicach, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Zielonej Górze, Gmina Słubice, Kancelaria Notarialna Przemysławy Bac w Słubicach, Kancelaria kbz. Adwokaci w Słubicach oraz Kancelaria Adwokacka Kamil Mazur-Czerniecki w Słubicach.

Swoim patronatem medialnym konferencję objęły TVP Gorzów Wielkopolski, HTS Słubice, Radio Zachód, Slubice24.pl, Edukacja Prawnicza oraz ADR Mediacja i Arbitraż.

Michał Olszak
Prezes Koła Naukowego Studencka Poradnia Prawa
Collegium Polonicum w Słubicach

ul. Kościuszki 1
69-100 Słubice
Tel. 509 319 102
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ppio eu

Poradnictwo Prawne i Obywatelskie

Wyszukaj

Czy wiesz, że...

Obecnie PPiO opiera się przede wszystkim na organizacjach pozarządowych (wśród których ważną rolę odgrywają Biura Porad Obywatelskich), Studenckich Poradniach Prawnych i instytucjach pomocy społecznej. Sieć punktów dostępu do PPiO, głównie dzięki instytucjom pomocy społecznej, jest dość gęsta, ale nierównomierna. Ponadto porady świadczone przez ośrodki pomocy społecznej czy powiatowe centra pomocy rodzinie skierowane są w praktyce przede wszystkim do osób korzystających z pomocy społecznej, a nie do wszystkich obywateli. Zdecydowaną mniejszość stanowią usługodawcy, którzy w sposób kompleksowy i profesjonalny zajmują się PPiO. Zaliczyć do nich można jedynie kilkadziesiąt podmiotów w skali kraju, a są nimi SPP, BPO oraz kilkanaście innych organizacji pozarządowych czy instytucji publicznych. To między innymi powoduje, że większość usługodawców nie stosuje standardów świadczenia usług, nie przykłada również specjalnej uwagi do oceny jakości ich świadczenia.