Przeczytaj więcej...

Dwie wizyty studyjne

W październiku odbyły się dwie wizyty studyjne nauczycieli klinicznych z krajów byłego bloku wschodniego. Pierwszą z tych wizyt organizowała fundacja Public Interest Law Institute przy bliskiej współpracy z FUPP. Do Polski przyjechała grupa 18 nauczycieli klinicznych w takich krajów jak Gruzja, Armenia, Kyrgistan, Mołdawia i Ukraina

Pierwsze dwa dni pobytu w Polsce uczestnicy spędzili w Warszawie, gdzie odwiedzili klinikę prawa przy Uniwersytecie Warszawskim, klinikę prawa przy Wyższej Szkole Zarządzania i Prawa oraz mieli spotkanie w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich nt. współpracy pomiędzy biurem Rzecznika a uniwersyteckimi poradniami prawnymi. Następnie nasi goście pojechali do Białegostoku, gdzie wzięli udział w VIII ogólnopolskiej konferencji klinicznej. Druga wizyta studyjna zorganizowana została przez FUPP ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Open Society Justice Initiative i obejmowała grupę 9 nauczycieli klinicznych z Ukrainy. Uczestnicy spędzili w Polsce 5 dni i odwiedzili 2 kliniki warszawskie - poradnię działającą na Uniwersytecie Warszawskim oraz Fundację Akademia Iuris, 2 kliniki krakowskie - studencką poradnię prawną działającą przy Collegium Medium oraz Uniwersytecie Jagiellońskim a ostatniego dnia pobytu w Polsce pojechali do Łodzi, gdzie mieli spotkanie w łódzkiej klinice praw dziecka.

Przy tej okazji chcielibyśmy bardzo podziękować wszystkim klinikom, które nie tylko znalazły czas na przyjęcie zagranicznych gości ale przede wszystkim doskonale się do tego przygotowały.

Sponsorzy wizyt studyjnych

    

ppio eu

Poradnictwo Prawne i Obywatelskie

Wyszukaj

Czy wiesz, że...

Instytucje publiczne świadczące poradnictwo robią to w ramach swoich ustawowych zakresów obowiązków, w związku z tym wykorzystują do tego posiadane zasoby ludzkie, lokalowe, sprzętowe oraz środki publiczne znajdujące się w ich budżetach. Podmioty niepubliczne z reguły nie mają własnych zasobów rzeczowych, ludzkich i finansowych, muszą je więc zdobywać z zewnątrz. Skala udzielanego dotychczas wsparcia dla PPiO jest bardzo niska – zaledwie 15% instytucji i organizacji, potencjalnie mogących udzielić takiego wsparcia, podjęło takie działania w latach 2011–2012. Przy czym najczęściej stosowaną formą pomocy udzielanej usługodawcom jest wsparcie rzeczowe (np. udostępnianie lokali), osobowe (np. delegowanie prawników) oraz edukacyjne (np. szkolenia dla doradców). Rzadko wsparcie ma charakter finansowy. Jeżeli już się pojawia, to w zasadzie wyłącznie w formie dotacji uzyskanej w drodze konkursu. Najczęściej ze wsparcia korzystają organizacje pozarządowe, w tym Biura Porad Obywatelskich. Podmioty wspierające PPiO nie wypracowały skutecznych metod monitorowania i oceny świadczonych usług poradniczych, ograniczają się do podstawowych sposobów oceny wykorzystanego wsparcia polegających na raportach merytorycznych i finansowych.