Konkurs Prawnik Pro Bono

Prawnik Pro Bono - VII edycja

Na zdjęciu od lewej: Andrzej Kurowski - Prawnik Pro bono i Krzysztof Kwiatkowski, minister sprawiedliwości Źródło: Fotorzepa fot. Rafał GuzKonkurs Prawnik Pro Bono Roku organizowany przez Fundację Uniwersyteckich Poradni Prawnych i Dziennik Rzeczpospolita ma na celu docenienie i nagrodzenie prawników, którzy poprzez swoją aktywność, zaangażowanie oraz bezinteresowność bezpłatnie pomagają ludziom, organizacjom społecznym i instytucjom.



W skład Kapituły Konkursu wchodzą:

  • Prof. Janusz Trzciński - Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego,
  • Prof. Roman Hauser - sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego,
  • Dr Bohdan Zdziennicki - Prezes Trybunału Konstytucyjnego,
  • Prof. Marek Safjan - były Prezes Trybunału Konstytucyjnego,
  • Dr Janusz Kochanowski - Rzecznik Praw Obywatelskich,
  • Prof. Andrzej Zoll - były Rzecznik Praw Obywatelskich,
  • Krzysztof Kwiatkowski - Minister Sprawiedliwości,
  • r. pr. Maciej Bobrowicz - Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych,
  • r. pr. Zenon Klatka - były Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych,
  • adw. Joanna Agacka-Indecka - Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej,
  • adw. Wojciech Hermeliński - sędzia Trybunału Konstytucyjnego.

Członkami Kapituły Konkursu jest również sędzia w stanie spoczynku Szczepan Styranowski z Olsztyna - laureat pierwszej edycji Konkursu, sędzia w stanie spoczynku Wiesława Mroczek z Głogowa - laureatka drugiej edycji Konkursu, adwokat Bogumił Jopkiewicz z Kielc - laureat trzeciej edycji Konkursu, radca prawny Krystyna Domagalska z Przemyśla - laureatka czwartej edycji Konkursu oraz adwokat Maria Sawicka z Łodzi - laureatka piątej edycji Konkursu.

Kapituła Konkursu będzie oceniać zgłoszone nominacje w oparciu o następujące kryteria:

  1. nieodpłatne świadczenie usług prawniczych na rzecz osób, organizacji dobroczynnych, charytatywnych , społecznych,
  2. rozwój działalności dobroczynnej, tworzenie oraz rozwijanie organizacji społecznych zajmujących się działalnością pro bono,
  3. udział w programach o charakterze edukacyjnym, szkoleniowym, oraz innych programach dobroczynnych (pro bono),
  4. udział w programach i inicjatywach mających na celu rozwój systemu nieodpłatnego świadczenia usług prawniczych,
  5. dokonania w działalności publicznej o charakterze społeczno-prawnym.

Pragniemy gorąco zachęcić Szanownych Państwa do zgłaszania do Konkursu Prawnik Pro Bono osób posiadających wyższe wykształcenie prawnicze, mieszkających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które - co zostało już podkreślone - świadczą nieodpłatnie i bezinteresownie (charytatywnie) usługi prawne na rzecz innych osób , organizacji społecznych bądź instytucji.

Zgłoszenia proszę wysyłać na odpowiednich formularzach (do ściągnięcia), wyłącznie drogą pocztową na adres Fundacji (podany w stopce strony internetowej). Ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń na adres Fundacji mija 31 stycznia 2010 roku.

* * *

10 maja odbyła się już po raz siódmy gala konkursu Prawnik Pro Bono Roku organizowanego wspólnie przez Fundację Uniwersyteckich Poradni Prawnych i Dziennik Rzeczpospolita. Konkurs Prawnik Pro Bono Roku odwołuje się w swej treści do społecznego zaangażowania prawników. Jego celem jest nagradzanie osób, których aktywność, zaangażowanie i pomoc najbardziej potrzebującym zasługuje na szczególne uznanie.

Tegorocznym laureatem konkursu został Mecenas Andrzej Kurowski - radca prawny i społecznik z Olsztyna, związany z Olsztyńskim Stowarzyszeniem Pomocy Telefonicznej, w których razem z innymi 120 wolontariuszami doradza potrzebującym. Bezpłatnie pomaga również m.in. Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom Stokrotka, Polskiemu Związkowi Niewidomych i wielu innym organizacjom.

Kapituła konkursu wyróżniła również Panią Mecenas Monikę Strus - Wołos z Grójca, Panią Mecenas Franciszkę Pniewską z Koszalina oraz Mecenasa Romana Nowosielskiego z Gdyni.

Zapraszamy do zapoznania się z sylwetkami i działalnością wszystkich wyróżnionych klikając na poniższe linki:

Rozmowa z mecenasem Andrzejem Kurowskim, laureatem nagrody Prawnik Pro Bono 2009 >>>
Sylwetki osób wyróżnionych >>>
Kandydaci zgłoszeni do nagrody >>>
Relacja z gali >>>

Organizatorzy zwracają uwagę na fakt, że co roku napływa coraz więcej nominacji z całej Polski. Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać osoby prywatne, organizacje pozarządowe oraz inne instytucje, którym znani są prawnicy świadczący bezpłatną osobom w trudnych sytuacjach życiowych. Kolejna edycja konkursu rusza już październiku - zapraszmy do nadsyłania nominacji!

Patronat medialny:

Regulamin Konkursu oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są w formacie MSWord >>>

Poradnictwo Prawne i Obywatelskie

Wyszukaj