Konkurs Prawnik Pro Bono

MEC. PAWEŁ MATYJA Z KATOWIC LAUREATEM KONKURSU PRAWNIK PRO BONO 2019

Filip Czernicki, Paweł matyja, Adam BodnarKonkurs Prawnik Pro Bono odbył się w tym roku już po raz 17. Kapituła pod przewodnictwem Rzecznika Praw Obywatelskich dr hab. Adama Bodnara zdecydowała nagrodzić trzy osoby: II Wyróżnienie otrzymała mec. Paulina Kozłowska (nagrodę w imieniu pani mecenas odebrał jej mąż – pan Tomasz Kozłowski), I Wyróżnienie – mec. Monika Horna Cieślak, a. Prawnikiem Pro Bono 2019 został mec. Paweł Matyja. W związku z pandemią wręczenie nagród odbyło się podczas kameralnego spotkania w redakcji „Rzeczpospolitej” dnia 24 czerwca 2020 r.

LAUREAT

Paweł  Matyja, Adam BodnarMec. Paweł Matyja to adwokat z Katowic. Jest laureatem konkursów oratorskich o randze międzynarodowej. Występował w roli eksperta ds. zmian klimatycznych podczas 24. Szczytu ONZ. Pan Mecenas jest pełnomocnikiem wielu redakcji i dziennikarzy lokalnych gazet z okolic Katowic (Głos Zabrza, Gazeta Zawierciańska). Przyczynia się tym samym do obrony wolności słowa. Organizuje tez zbiórki na rzecz chorych i niepełnosprawnych dzieci. Angażuje się w obronę praw zwierząt – pomaga Fundacji Świat Zwierzętom. Działa na rzecz lokalnej Izby Adwokackiej i jest jej pierwszym ( w ponad 100-letniej historii) rzecznikiem prasowym (funkcję wykonuje społecznie).

Nagrodę otrzymuje za reprezentowanie pro bono dziennikarzy i lokalnych gazet, dokonania w działalności publicznej o charakterze społecznym i prawnym w zakresie wolności słowa i za działalność samorządową.

I WYRÓŻNIENIE

Monika Horna Cieślak, Adam BodnarMec. Monika Horna-Cieślak jest adwokatem z Warszawy. Laureatka konkursu „Rising Stars – Liderzy Jutra” za rok 2019. Specjalizuje się w prawnej pomocy dzieciom doświadczającym przemocy psychicznej, fizycznej oraz seksualnej. W swojej działalności na rzecz krzywdzonych dzieci podejmuje działania naukowobadawcze, legislacyjne, szkoleniowe a także koordynowała projekty edukacyjne. Jest autorką publikacji i badań na temat przemocy wobec dzieci. Swoją aktywność na rzecz krzywdzonych dzieci rozpoczęła już jako studentka.

Wyróżnienie otrzymuje za konsekwentną walkę o prawa dzieci w Polsce i o standardy funkcjonowania dziecka w polskim wymiarze sprawiedliwości.

II WYRÓŻNIENIE

Mec. Paulina Kozłowska to radczyni prawna z Warszawy. Działa w Radcowskim Ośrodku Pomocy Pro Bono przy OIRP w Warszawie. Wspiera liczne projekty pomocowe mówcy i spadochroniarza Tomasza Kozłowskiego, udziela porad prawnych w programie „Interwencja” emitowanym na antenie Polsatu, w latach 2018-2019 we współpracy z Konsultantem Generalnym RP w Manchesterze udzielała porad prawnych Polakom na stałe przebywającym w Wielkiej Brytanii. W 2019-2020 udzielała pomocy w ramach programu „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”. Angażuje się w projekty edukacyjne młodzieży warszawskich szkół.

Tomasz Pietryga, Tomasz Kozłowski, Monika Horna Cieślak, Paweł Matyja, Filip Czernicki, Adam Bodnar

 

 

Patronat medialny:

Poradnictwo Prawne i Obywatelskie

Wyszukaj